ده مرحله ایمني در كار با جرثقیل كه بايد بدانيد

این اتفاق در ماه سپتامبر اتفاق افتاد. یک مرد 25 ساله که برای یک شرکت نصب برج بی سیم کار می کرد، از پشت کنترل یک جرثقیل کوچک در شهر ایندیاناپلیس بالا رفت. وظیفه او انتقال ژنراتور 5000 كيلوگرمي بود. همکاران گزارش دادند که این مرد احساس کرد که جرثقیل توانایی بلندکردن این بار را بدون هیچ مشکلی دارد، بنابراین وی تصمیم نگرفت که چند دقیقه اضافی زمان بگیرد تا بست ها را جا بیاندازد.

همانطور که ژنراتور جلو می رفت، اپراتور متوجه شد که جرثقیل ناپایدار شده است. او به سرعت حرکت کرد تا بار را به سمت زمین پایین بکشد، اما جرثقیل شروع به کج شدن نمود. این مرد از روي کنترل ها فرار کرد، اما پیش از اینکه جرثقیل و بارش به زمین بیافتند فرصت کافی برای فرار نداشت و جرثقیل افتاد، و فورا وی را کشت.

این سناریو برای متخصصان ایمنی هم بسیار آشنا است، زیرا جرثقیل ها جزء برخی از نفهم ترین یابوهای زحمتکش در محل کار هستند. تقریبا هر کسی که در ساخت و ساز کار می کند، مجذوب جرثقیل ها و توانایی آنها برای بالا بردن و حرکت دادن بارهای عظیم با دقت اشاره هستند. اما اغلب اوقات، کارگران با توجه به نیازی که دارند طرز رفتار با جرثقیل را نمی دانند.

هنگامی که ما به تصادفات جرثقیل فکر می کنیم، تمایل داریم حوادث چشمگیری را به یاد بیاوریم که با جرثقیل های بزرگ اتفاق افتاده اند. با این حال، تجهیزات این قطعات غول پیکر معمولا توسط حرفه ای ها اداره می شوند که به خوبی از خطرات آگاه هستند. حادثه ای که قبلا شرح داده شد راجع به یکی از جرثقیل های کوچکتر و ماشین-سواره اتفاق افتاد که توسط بسیاری از پیمانکاران در یک آرایش وسیعی از قرارگاه ها استفاده می شود. و در حالی که ممکن است فکر کنید که یک بار با وزن 5000 پوند کمتر از یک بار 50،000 پوند خطرناک است، مطمئن باشید که می تواند شما را به همان اندازه سریع تر و موثر تر به کشتن بدهد.

حوادث جرثقیل در تلفات تجهیزات، خسارت به اموال و آسیب های کارگران بسیار پرهزینه هستند. هزینه های مستقیم مربوط به جریمه، جراحات و جریمه های OSHA در مقایسه با هزینه های غیر مستقیم از پرونده های خانواده ی قربانیان و صاحبان اموال آسیب دیده بسیار کمتر است و اغلب اوقات این حوادث ناشی از عدم شناخت کامل از چگونگی کار کردن جرثقیل ها، نادیده گرفتن فیزیک درگیر در عملیات آنها یا صرفا عدم رعایت اقدامات ایمنی اساسی برای حفاظت از کارگران هستند.

جرثقيل در تهران

سال ها پیش، قوانین ایمنی مربوط به کنترل و اداره ی عملیات جرثقیل، در اینجا و آنجا پراکنده شدند. اما در نوامبر 2010، OSHA ، استاندارد جدیدی را انتشار داد که استانداردهای ایمنی را در یک سند جمع آوری کرد. همراه با این استاندارد جدید، یک فرایند صدور گواهینامه (تصدیق) هست که به طور کامل در سال 2017 اجرا خواهد شد. این برای اپراتورهای جرثقیل و کسانی که در اطراف جرثقیل ها کار می کنند (مانند افرادی که سیگنال ها را می سازند) می باشد که باید در یک آزمون کتبی و یک آزمون عملی مهارت های خود قبول شوند.

در حالی که شما نیازی به مهندسی مکانیکی برای ایمن کردن عملیات با جرثقیل ها را ندارید، مراحل اساسی زیر به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که شمابا هیچ یک از مسائل امنیتی مواجه نیستید.

1.یک اپراتور تصدیق شده داشته باشید، حتی اگر تصدیق اپراتور برای چند سالی مورد نیاز نباشد، پیمانکاران و مالکان آگاه از ایمنی، فورا می توانند از استانداردهای یکسان در محل کار خود استفاده کنند. پس از همه ی اینها، جرثقیل، در دست یک اپراتور فاقد صلاحیت می تواند یک سلاح مرگبار باشد. اپراتور تاورکرین (rigger) نیز باید بطور صحیح در مورد تنظیم جرثقیل برای بالا بردن بار و شرایط خاص آموزش دیده باشد.

2بازرسی کنید، بازرسی کنید و باز هم بازرسی کنید. تایید اینکه جرثقیل بازرسی سالانه خود را دریافت کرده است، تنها آغاز کار است. مهم این است که روزانه عملکرد توابع عملیاتی را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که همه چیز به درستی کار می کند و در اعضای تیم پشتیبانی هیچ نقص یا شکافی وجود ندارد. جرثقیل های یک نسل قبل تر، با آلیاژهای ساخته شده که می توانست بارگذاری اضافه و یا دیگر استفاده های نادرست را تحمل کند. جرثقیل های امروزه از موادی استفاده می کنند که از تحمل کمتری نسبت به بد بکار بردن برخوردارند. اپراتورهای طولانی مدت اغلب شگفت زده می شوند تا کشف کنند که ترفندهایی که آنها برای فشار آوردن به جرثقیل استفاده می کنند، فراتر از حد مجاز در گذشته است و می توانند به راحتی با جرثقیل های جدید موقعیت های بسیار خطرناکی ایجاد کنند.

جرثقیل های هوایی که در عملیات سنگین صنعتی مانند ساخت فولاد مورد استفاده قرار می گیرند، باید با دقت بررسی شوند. بسیاری از این جرثقیل ها چندین دهه در محیط های بی نهایت سخت مانند معدن های ذوب کار می کنند. این قرار گرفتن در معرض گرمای شدید و نوسانات دما می تواند باعث شود که پرتو ها و دیگر اعضای سازه شکننده شوند و قدرت خود را از دست بدهند یا حتی رد شوند.

3بدانید که زیر ساخت شما چیست. قوی ترین و با دقت ترین جرثقیل نصب قطعات تنها هنگامی قوی و پایدار به نظر می رسد که زمینی که بر آن سوار می شود مقاومت داشته باشد. شما باید طبقه بندی برای خاک یا سایر مصالح زیر جرثقیل را بدانید و برپایی و محدودیت بار خود را مطابق با آن تنظیم کنید. در حالیکه بسیاری از جرثقیل ها به پایه (outriggers) مجهز هستند، گسترش آنها لزوما به این معنی نیست که شما یک سطح پایدار فراهم کرده اید. پایه ها وزن روی بالابر را به طور قابل توجهی عوض می کند، به طوری که کفش برفی (snowshoe) وزن تان را گسترش می دهد، بنابراین شما به برف فرو نمی روید. هنگامی که جرثقیل زیر بار است، پد و شناور در انتهای پایه مقدار زیادی از نیروی فشاری را حمل می کنند. نیروی بیش از حد می تواند باعث شود که آنها زمین را سوراخ کنند و کل جرثقیل سرازیر شود.

مهم است که وزن بار را بدانید و بدانید وزن بار چگونه توسط شرایط محل کارتان تحت تاثیر قرار می گیرد. نمودار بار جرثقیل می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید آیا بالابر شما امن است یا خیر. بار مجاز به همراه سایر عوامل، بستگی دارد که آیا لاستیک ها یا پایه ها در حال استفاده هستند یا خیر. به عنوان مثال، ممکن است به نظر برسد که آسفالت یک سطح پایدار است، اما در یک روز گرم، ممکن است بسیار انعطاف پذیر باشد. حتی بتن ممکن است به اندازه کافی قدرت نداشته باشد، در صورتی که زیر آن خالی باشد.

ما موقعیتی را به خاطر می آوریم زمانی که یک جرثقیل متحرک در طبقه بالای یک پارکینگ قرار گرفته است. طبقه به اندازه کافی قوی بود تا وزن جرثقیل را در هنگامی که روی تایرهایش ایستاده تحمل کند، اما هنگامی که پایه ها مستقر شدند و بالابر شروع به کار کرد، نیروی فشاری که از طریق یک پایه منتشر می شد، باعث می شد که کف زمین را بشکند. جرثقیل کج شد و هنگامی که کف زمین بر اثر فشار اضافی تضعیف شد، جرثقیل به طبقه بعدی افتاد، و باعث خسارت گسترده (و گرانی) شد.

جرثقيل در شرق تهران

یکی از راه های افزایش ایمنی جرثقیل، قرار دادن تخته زیر پایه ها است. با این حال، شما باید اطمینان حاصل کنید کهتخته کوبی (cribbing)قادر به تحمل بار داده شده به مواد و شرایط زیر آن بدون شکست و یا ترک خوردگی می باشد. قرار دادن یک ورق یا دو تخته ی چند لا زیر هر شناور (تخته ماله) معمولا به راحتی کافی نخواهد بود.

4. برای چرخش برنامه ریزی کنید. وزنه ی تعادل و بازوی چرثقیل در یک قوس خاص حرکت می کنند که شعاع چرخشی نامیده می شود. مهم است که مطمئن شوید که ناحیه درون آن شعاع محاصره شده و یک منطقه ی کنترل برای کسانی که مجاز به کار در منطقه فوری هستند ایجاد کند. همچنین هر روز منطقه را بررسی کنید تا اطمینان پیدا کنید که هیچ اشیائی از جمله خطوط برق وجود ندارد که بازوی جرثقیل با ان برخورد کند. اگر چنین موانعی وجود دارد، اطمینان حاصل کنید که اپراتور و سایر کارگران این برنامه، از وجود آنها مطلع هستند تا از آنها دوری کنند.

5به درستی از جرثقیل استفاده کنید. جرثقیل برای بلند کردن عمودی طراحی شده است. پس خدمه ای که تلاش می کنند تا از آنها برای بارگیری کناری(طرفین) یا سایر فعالیت های نامناسب استفاده کنند را متوقف کنید. با استفاده از یک جرثقیل برای کشیدن چیزی از عرض زمین و یا از زیر یک مانع، فشار شدیدی به روی بازو، صفحه ی گردونه، و تمام اجزاء سازنده تحمیل می کند. این می تواند به طور بالقوه اجزای کلیدی را تضعیف کند و منجر به شکست آنها شود. اگر کسی در سایت از جرثقیل نادرست استفاده کرده باشد، مطمئن شوید که آن را به طور کامل بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که درستی اجزای آن آسیب ندیده باشند.

6در تماس باشید. خواه شما از رادیوها، شاخک های هوا و یا سیگنال های دستی استفاده کنید، لازم است ارتباط بین اپراتور و سایر کارگران واضح باشد. به خصوص این موضوع هنگامی مهم است که جرثقیل باری را بلند می کند که اپراتور نمیتواند بار را ببیند، مانند زمانی که تجهیزات حمل و نقل هوایی از طریق دهانه ای در طرف دیگر سازه انتقال داده می شود. تصور نکنید که همه می دانند چگونه با دستورالعمل ها ارتباط برقرار کنند. دستورالعمل های ویژه OSHA را دنبال کنید و مطمئن شوید که هر کس در سایت(محل) دقیقا می داند که هر سیگنال چه معنایی دارد.

7.توجه کنید. ما بسیاری از سایت هایی را دیده ایم که اپراتورها در حال صحبت کردن با تلفن های همراه هستند در حالی که جرثقیل را حرکت می دهند، بین آسانسورها (بالابرها) چرت می زنند یا به طرق دیگر حواسشان پرت می شود که ممکن است خطراتی برای همکاران خود ایجاد کنند. هر کس که با یک جرثقیل در ارتباط است، باید هشدار باشد و روی کاری که در دست دارد تمرکز کند - مخصوصا در مورد بالابر های بحرانی یا دشوار.

جرثقيل در تهران

8از سبدهای سرنشین (manbaskets)دوری کنید. گاهی اوقات به نظر می رسد ساده ترین راه برای قرار دادن کارکنان در جایی که مورد نیاز هستند، بلند کردن آنها با سبد سرنشین به محل کار می باشد. با این حال، این رویکرد خطراتی را ایجاد می کند که باید قبل از شروع کار آزمایش و آماده شود مانند فراهم کردن حفاظ سقوط مناسب، بررسی ظرفیت سبد و بررسی اینکه سبد به درستی متصل شده است. علاوه بر این، ایمنی کارکنان در سبد کاملا به مهارت اپراتور بستگی دارد و یک اشتباه ساده ممکن است پیامدهای فجیعی داشته باشد. پیش از استفاده از سبد سرنشین، در نظر بگیرید که آیا اجزای بازوی بالابر یا قیچی بالابر ممکن است جایگزین امن تر داشته باشد.

9.از جرثقیل به عنوان انبار کالا استفاده نکنید. در مناطقی که امنیت سایت اهمین دارد ، غیرمعمول نیست که ببینیم کارگران در پایان روز کاری یک کمپرسور یا تجهیزات مشابه به جرثقیل وصل کرده اند و به صورت معلق از آن حفاظت می کنند. این یک روش معمول است، اما یکی از کارهای بسیار خطرناک است. علاوه بر خطری که برای کسی که زیر آن راه می رود، یک باد قوی می تواند بار را شاید تا حد واژگون کردن جرثقیل، تحت تاثیر قرار دهد. اما یک دلیل بهتر که نباید این عمل را انجام داد این است که بیشتر جرثقیل های جدید امروزه با سیستم هیدرولیکی کار می کنند. یک نشتی کوچک در سیستم، در نهایت منجر به کاهش فشار هیدرولیک می شود تا جایی که بازوی جرثقیل خواهد افتاد و بار معلق بر روی هر چیزی که در زیر آن قرار دارد سقوط می کند – که شاید قطعه ی گران بها تری از تجهیزات باشد.

10. با برنامه شروع کنید. هر بالابر با دیگری تفاوت دارد و مهم است که ظرفیت وزن بار، درستی(بی عیب بودن) تجهیزات، اثر احتمالی باد و دیگر عوامل بررسی شود. اپراتور، اپراتور تاورکراین و سایر کارگران درگیر با بالابر باید بخشی از روند آن برنامه ریزی باشند.

پس از همه ی این موارد، استانداردهای مورد نیاز کابل اتصالی بر روی بار، محدودیت ظرفیت، ثبات زمین و عوامل مشابه، همه اتخاذ شده اند زیرا حوادث، صدمات و تلفات یک نیاز را به آنها نشان می دهد. از این قوانین پیروی کنید و اطمینان حاصل کنید که اپراتورهای شما و سایر کارگران، آموزش درست، کارآموزی و تجربه ی مناسب دارند، تا از همه کسانی که درگیر در کار هستند بتوانند محافظت کنند.

فرم تماس

هدف ما ارائه بهترین خدمات به شما می باشد . مشتاقانه منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم .